- ekolab@ekolab.pl
- 61 651 01 01
- ul. Południowa 5, 62-006 Kobylnica
Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach przez zbieranie odpadów rozumie się gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów.
Natomiast przetwarzanie odpadów to procesy odzysku lub unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwianie. Procesy te wymienione są w załączniku 1 i 2 ustawy o odpadach:
a) Załącznik 1 – niewyczerpujący wykaz procesów odzysku:
b) Załącznik nr 2 niewyczerpujący wykaz procesów unieszkodliwiania:
Odzysk lub unieszkodliwianie odpadów prowadzi się w instalacjach, ale w okreśłonych przypadkach dopuszcza się także przetwarzanie odpadów poza instalacjami – zgodnie z warunkami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami.
Wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów należy złożyć do organu właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności.
Wniosek powinien zawierać elementy, które zostały określone w art. 42 ustawy z 27 kwietnia 2001 o odpadach (Dz.U.2019.701 z późniejszymi zmianami). Do wniosku należy dołączyć:
W toku postępowania urząd prowadzący postępowanie wystąpi z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Procedura uzyskania zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów jest skomplikowana i wymaga dużej znajomości przepisów, nie tylko związanych bezpośrednio z ochroną środowiska. Nasi specjaliści będą służyć Państwu wsparciem merytorycznym na wszystkich etapach postępowania administracyjnego. Na bieżąco współpracujemy inżynierem pożarnictwa przygotowującym operat ppoż. oraz organami wydającymi decyzję. Uczestniczmy w wizjach lokalnych.
Uzyskanie zezwolenia na zbieranie/ przetwarzanie odpadów bardzo często powinno zostać poprzedzone uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Cała procedura może trwać od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat, dlatego warto powierzyć to zadanie solidnemu partnerowi, który posiada wieloletnie doświadczenie i ma na swoim koncie wiele sfinalizowanych postępowań.
POZWOLENIA I CERTYFIKATY
Nasze akredytowane laboratorium podejmuje się wykonania analiz gleby, wody, ścieków oraz szeregu innych badań środowiskowych. Wykonujemy również pomiary środowiska pracy oraz pomiary substancji chemicznych. W związku z rosnącymi wymaganiami prawa oraz naszych Klientów wdrożyliśmy system zarządzania zgodny w wymaganiami opisanymi w normie PN-EN ISO/IEC 17025, a nasze kompetencje w zakresie pomiarów i badań laboratoryjnych zostały potwierdzone certyfikatem przez Polskie Centrum Akredytacji.
EKOLAB sp. z o. o.
Siedziba główna
Oddział Szczecin
Oddział Wrocław
Pracownia Pomiarów Środowiska Pracy we Wrocławiu
Obsługujemy klientów z terenu całej Polski, których zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.