- ekolab@ekolab.pl
- 61 651 01 01
- ul. Południowa 5, 62-006 Kobylnica
Nasza firma pomaga klientom w skutecznym uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń wodnoprawnych oraz dokonywaniu niezbędnych zgłoszeń wodnoprawnych.
Zgodnie z art. 394 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:
Jeżeli wyżej wymieniona ustawa nie stanowi inaczej, to zgodnie z art. 389, uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego jest wymagane na:
1*) lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią: a) nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, b) nowych obiektów budowlanych.
2*) gromadzenie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią ścieków, środków chemicznych, a także innych materiałów, które mogą zanieczyścić wody, oraz prowadzenie na tych obszarach przetwarzania odpadów, w szczególności ich składowania, jeżeli wydano decyzję, o której mowa w art. 77 ust. 3.
Warto wyjaśnić, iż wymienione w punkcie pierwszym usługi wodne obejmują: 1) pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych; 2) piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód; 3) uzdatnianie wód podziemnych i powierzchniowych oraz ich dystrybucję; 4) odbiór i oczyszczanie ścieków; 5) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych; 6) korzystanie z wód do celów energetyki, w tym energetyki wodnej; 7) odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast; 8) trwałe odwadnianie gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych, a także odprowadzanie do wód – wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast; 9) odprowadzanie do wód lub do ziemi wód pobranych i niewykorzystanych.
Szczególne korzystanie z wód odnosi się natomiast do następujących czynności: 1) odwadnianie gruntów i upraw; 2) użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach; 3) wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1; 4) wykonywanie na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej; 5) rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych; 6) wykorzystywanie wód do celów żeglugi oraz spławu; 7) przerzuty wód oraz sztuczne zasilanie wód podziemnych; 8) wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu; 10) chów ryb w sadzach; 11) zapewnienie wody dla funkcjonowania urządzeń umożliwiających migrację ryb.
Pozwolenie wodnoprawne wydaje się na wniosek, a do wniosku niezbędne jest dołączenie zawierającego odpowiedni zakres informacji operatu wodnoprawnego. Kluczem do sprawnego uzyskania wymaganych decyzji, jest dobrze przygotowany operat wodnoprawny. Jego treść i zawartość, podobnie jak zestaw kompletnych załączników do wniosku, zależy od potrzeb klienta i zakresu korzystania z wód. Zgodnie z art. 407 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, do wniosku dołącza się:
Ekolab Sp. z o. o. ma wieloletnie doświadczenie w postepowaniach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, prowadzi bieżące uzgodnienia z organem Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i na przestrzeni lat pomógł klientom uzyskać setki pozwoleń wodnoprawnych.
POZWOLENIA I CERTYFIKATY
Nasze akredytowane laboratorium podejmuje się wykonania analiz gleby, wody, ścieków oraz szeregu innych badań środowiskowych. Wykonujemy również pomiary środowiska pracy oraz pomiary substancji chemicznych. W związku z rosnącymi wymaganiami prawa oraz naszych Klientów wdrożyliśmy system zarządzania zgodny w wymaganiami opisanymi w normie PN-EN ISO/IEC 17025, a nasze kompetencje w zakresie pomiarów i badań laboratoryjnych zostały potwierdzone certyfikatem przez Polskie Centrum Akredytacji.
EKOLAB sp. z o. o.
Siedziba główna
Oddział Szczecin
Oddział Wrocław
Pracownia Pomiarów Środowiska Pracy we Wrocławiu
Obsługujemy klientów z terenu całej Polski, których zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.